Patronat merytoryczny: Stała Konferencja Ekonomii Społecznej ●

12. edycja

12. EDYCJA KONKURSU (2023 rok)

Finał 12. edycji Konkursu (eS) na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku im. Jacka Kuronia odbył się 16 listopada 2023 roku w Warszawie.

Wcześniej zespół ekspertek i ekspertów po preselekcji i dokonaniu oceny społecznej i ekonomicznej przedsiębiorstw zgłoszonych i nominowanych do udziału w 12. edycji Konkursu [eS] im. Jacka Kuronia na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne wybrał 13 finalistów:

  1. Fundacja Feminoteka, marka kosmetyczna Samo DobroWarszawa, mazowieckie
  2. Fundacja Kulawa WarszawaWarszawa, mazowieckie
  3. Fundacja Leny GrochowskiejSiedlce, mazowieckie
  4. Gospoda Jaskółeczka Sp. z o.oRadom, mazowieckie
  5. KAMPU Spółdzielnia Socjalna w KrakowieKraków, małopolskie
  6. naturalnie.eco Sp. z o.oKamienna Góra, dolnośląskie
  7. Przedsiębiorstwo Społeczne ŚMA non profit sp. z o.oŻyrardów, mazowieckie
  8. Spółdzielnia Socjalna KomunalkaSławno, zachodniopomorskie
  9. Spółdzielnia Socjalna Kto rano wstajeWarszawa, mazowieckie
  10. Spółdzielnia Socjalna MULTISERVICEMyszków, śląskie
  11. Spółdzielnia Socjalna SERCERakoniewice, wielkopolskie
  12. Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEMRadom, mazowieckie
  13. Spółdzielnia Socjalna WażkaWałcz, zachodniopomorskie. 

Wszyscy finaliści zostali ocenieni równolegle i niezależnie przez dwóch ekspertów ekonomicznych. Eksperci społeczni dokonali swojej oceny w czasie wizyt studyjnych, które odbyli w każdej z firm społecznych. W wyniku analizy zebranych ocen i wniosków, Rada Konkursu wyłoniła zwycięzcę i pozostałych laureatów. 

 

Laureaci 12. edycji Konkursu (eS):

NAGRODA GŁÓWNA I TYTUŁ PRZEDSIĘBIORSTWO SPOŁECZNE ROKU 2023
SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA MULTISERVICE z MYSZKOWA

 

Nagrodę główną i Tytuł Przedsiębiorstwa Społecznego Roku 2023 Rada Konkursu przyznała w roku 2023 przedsiębiorstwu społecznemu, które dzięki odwadze i wytrwałości przynosi dumę ekonomii społecznej w Polsce. Od wielu lat świadczy różnorodne i wysokiej jakości usługi. Stawia na lokalny rozwój społeczny, angażując osoby z trudnościami na rynku pracy, którym oferuje godne warunki zatrudnienia i szansę na rozwój zawodowy. Nagrodę Główną przyznaliśmy przedsiębiorstwu, które stworzyło i tworzy od lat ważne miejsca w swojej lokalnej społeczności. Dba o dostęp do godnej pracy dla tych, który mają w życiu pod górę. Podziwiamy to przedsiębiorstwo, bo nie boi się wyzwań. Potrafi wiele zainwestować w rozwój i nowe miejsca pracy. Imponująco rozwija swoje różne MULTI-branże będąc wzorem sukcesu dla wielu innych przedsiębiorstw społecznych. 

 

POMYSŁ NA ROZWÓJ

Przedsiębiorstwo Społeczne ŚMA non profit sp. z o.o

Przedsiębiorstwo Społeczne ŚMA prowadzi dwie placówki: żłobek i przedszkole specjalne. Żłobek Akademia Malucha Pluszowy Miś posiada bogatą ofertę dydaktyczną. Realizuje międzynarodowy Program Dwujęzyczności Dzieci, autorski program dydaktyczny, zajęcia Montessori, zajęcia ruchowe, dźwiękonaśladowcze, plastyczne oraz sensoryczne. Specjalne Przedszkole Terapeutyczne Odkrywcy Talentów jest placówką specjalistyczną, przeznaczoną dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Dzieci są objęte intensywnymi działaniami terapeutycznymi. Przedsiębiorstwo ma na celu wspieranie reintegracji społecznej i zawodowej oraz rozwijanie innowacyjnych metod pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

ODKRYCIE ROKU

Spółdzielnia Socjalna „Ważka”

Spółdzielnia Socjalna „Ważka” koncentruje się na pomocy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, w tym seniorom, chorym, osobom z niepełnosprawnością i w kryzysie bezdomności. Świadczy usługi opiekuńcze, transport dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami oraz oferuje wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Dodatkowo wykonuje usługi porządkowe i prowadzi miejską ogrzewalnię. Z usług opiekuńczych korzystają coraz częściej klienci indywidualni. Spółdzielnia aktywnie poszukuje zleceń komercyjnych.

NAGRODA SPECJALNA IM. HENRYKA WUJCA

Fundacja Kulawa Warszawa

Fundacja Kulawa Warszawa prowadzi działania na terenie całej Polski i za granicą. Oferuje szkolenia i warsztaty w zakresie dostępności dla instytucji publicznych i firm. Powadzi też audyty, które dotyczą dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno–komunikacyjnej. Aktualnie głównym celem działań Fundacji jest poprawa dostępu do usług ginekologicznych dla kobiet z niepełnosprawnościami. Przedsiębiorstwo zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami i zagrożone wykluczeniem społecznym, działa na zasadach demokratycznych.

 
 

 

 

NAGRODA PUBLICZNOŚCI

Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „RAZEM”

Stowarzyszenie „RAZEM” działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami, zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Zatrudnia wykwalifikowaną kadrę opiekuńczą, terapeutyczną i pedagogiczną. Stowarzyszenie prowadzi przedszkole niepubliczne „Kraina Radości” z oddziałami specjalnymi i integracyjnymi, a także Środowiskowe Domy Samopomocy typu B i D oraz restaurację Różany Gościniec. Stowarzyszenie wspiera około 300 podopiecznych i realizuje projekt „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Restauracja działa stacjonarnie, oferuje dowóz jedzenia i usługi cateringowe.

W głosowaniu publiczności w tej edycji oddano łącznie 6633 zweryfikowane głosy. Na zwycięskie przedsiębiorstwo oddano 1312 głosów. To 20% wszystkich głosów oddanych na tegorocznych 13 finalistów.

Konkurs odbył się po raz 12 dzięki Partnerom Strategicznym – Towarzystwu Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, Towarzystwu Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych TISE SA, PwC, Grupie ANG SA, Związkowi Lustracyjnemu Spółdzielni i Funduszowi Obywatelskiemu im. Henryka Wujca.

 

Patronat merytoryczny nad konkursem sprawował SKES – Stała Konferencja Ekonomii Społecznej. 

Ekonomiaspoleczna.pl objęła patronat medialny nad wydarzeniem.

Zobacz relację z Gali 12. edycji Konkursu!

Galeria zdjęć z Gali 12. edycji Konkursu:

Zostańmy w kontakcie!

"*" oznacza pola wymagane

Zgoda na dane osobowe*