Patronat merytoryczny: Stała Konferencja Ekonomii Społecznej ●

8. edycja

8. EDYCJA KONKURSU (2018 rok)

15 października 2018 r. poznaliśmy laureatów poszczególnych nagród, podczas uroczystej Gali Konkursu [eS] im. Jacka Kuronia. Gala odbyła się ona przy okazji XI Ogólnopolskich Spotkań Ekonomii Społecznej w Krakowie.

Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń i nominacji do finału 8. edycji zakwalifikowano 13 przedsiębiorstw, z czego trzy przedsiębiorstwa jako podmioty nowe, które mogły się ubiegać jedynie o nagrodę „Odkrycie Roku”.

Laureaci 8. edycji Konkursu:

NAGRODA GŁÓWNA I TYTUŁ PRZEDSIĘBIORSTWO SPOŁECZNE ROKU 2018

Gospoda Jaskółeczka

Gospoda Jaskółeczka prowadzi działalność gastronomiczną i cateringową. Dba o jakość serwowanych potrawy, ale też o to, by były oferowane w przystępnych cenach. Stawia przy tym na profesjonalną i życzliwą obsługę gości. Z powodzeniem wykorzystuję też swoją przestrzeń na działania integrujące lokalną społeczność w ramach Klubu Inicjatyw Międzypokoleniowych na radomskim Michałowie. Zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami i osoby chorujące psychiczne.
FOT: facebook.com/Gospoda.Jaskoleczka.Radom

NAGRODA POMYSŁ NA ROZWÓJ

FUNDACJA POLSKA BEZ BARIER

Właściwie cała wizja, jaka stoi za działaniami Fundacji zawiera się w jej nazwie. Fundacja działa po to, by likwidować bariery i projektować dostępną dla wszystkich przestrzeni i usługi. Promuje też zmiany, które włączają osoby z niepełnosprawnościami w główny nurt życia społecznego i kulturalnego w Polsce.
FOT: facebook.com/polskabezbarier.org

NAGRODA ODKRYCIE ROKU

KUCHNIA KONFLIKTU

Kuchnia konfliktu oferuje klientom posiłki z krajów pochodzenia migrantów i uchodźców, których zatrudnia. Potrawy przygotowywane są i sterowane przez nich samych, w restauracji na ulicy Wilczej w Warszawie. Kuchnia Konfliktu prowadzi też warsztaty i spotkania integrujące migrantów i uchodźców z lokalna społecznością.
FOT: facebook.com/kuchniakonfliktu

NAGRODA PUBLICZNOŚCI

WIELOBRANŻOWA 
SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA ARTE

ARTE oferuje usługi budowlane, remontowe i porządkowe, wykonuje także nadruki na ceramice i tekstyliach oraz produkuje meble na wymiar. Jak sami mówią: inwestują w ludzi z „niewygodną przeszłością”. Dając prace, pomagają w wychodzeniu z nałogów, biedy i bezdomności.
FOT: FISE, facebook.com/ARTEWSS

Pozostali finaliści 8. edycji Konkursu:

Fundacja Mamo Pracuj

Kraków (małopolskie)
Mamo pracuj - kolaż zdjęć

Fundacja uruchomiła i od blisko siedmiu lat prowadzi ogólnopolski portal mamopracuj.pl, z potrzeby stworzenia miejsca dostępnego dla wszystkich kobiet, które chcą łączyć życie rodzinne z pracą. Portal jest nie tylko źródłem przydatnych informacji, ale też narzędziem budowania wspierającej się społeczności. Fundacja jako pierwsza w Polsce zaczęła też budować Bazę Pracodawców Przyjaznych Mamie, którzy proponują szereg udogodnień dla rodziców, umożliwiających im łączenie życia prywatnego i zawodowego. 
FOT: facebook.com/MamoPracuj

Spółdzielnia Socjalna Szóstka

Przemyśl (podkarpackie)
8. edycja - Spółdzielnia Socjalna Szóstka - kolaż

Spółdzielnia powstała z inicjatywy sześciu wcześniej bezrobotnych kobiet. Od czterech lat prowadzi żłobek Ramtamtam w Przemyślu, w mieście w którym wciąż brakuje miejsc przyjaznych dzieciom. W żłobku dzieci są w centrum uwagi, opiekunowie stają się podążać za indywidualnymi potrzebami i zainteresowaniami maluchów, dlatego harmonogram i plan zajęć bywa bardzo elastyczny. Rodzice mogą korzystać z całodziennej opieki nad dziećmi, ale też z tak zwanych „karnetów godzinowych”, które sprawdzają się w sytuacjach awaryjnych, kiedy potrzeba jest dobra opieka na krótszy czas.
FOT: facebook.com/ramtamtamzlobek

Spółdzielnia Socjalna Prodekor

Elbląg (warmińsko-mazurskie)
8. edycja - Spółdzielnia Socjalna Prodekor - kolaż

Spółdzielni Socjalnej Prodekor projektuje stoiska, zabudowy, meble oraz inne elementy aranżacji wnętrz, także te niestandardowe, głownie dla klientów instytucjonalnych. Z sukcesem realizuje zamówienia ogromnej skali. Klienci spółdzielni mogą skorzystać z jej usług w dowolnie wybranym przez siebie zakresie, ale umiejętności i doświadczenie pracowników spółdzielni pozwalają na kompleksową realizację zleceń. Spółdzielnia jest nie tylko dobrym miejscem pracy, ale też wsparcia dla osób w trudnej sytuacji. Angażuje się także w wolontariat i lokalne akcje charytatywne, współpracując z organizacjami pozarządowymi działającymi w Elblągu. 
FOT: prodekor.com.pl

Fundacja Ostoja im. Siostry Klaryski Stanisławy

Opoczno (łódzkie)
8. edycja - Fundacja Ostoja im. Siostry Klaryski Stanisławy - kolaż

Fundacja swoją działalność gospodarczą prowadzi w branży gastronomicznej. Jej specjalnością są dania z regionu opoczyńskiego: pierogi, gały opoczyńskie, pyzy, galantyny i pasztety. Wiele przepisów na produkty pochodzi ze starych zeszytów mam i babć pracowników. Produkty sprzedawane są w trzech punktach prowadzonych przez Fundację oraz w dostawie. Fundacja udowadnia, że „ostoja” w nazwie to nie tylko dobrze brzmiące słowo. Trudno sobie wyobrazić życie wielu osób, gdyby nie jej przedsiębiorczość i gotowość do pomocy. Poza działalnością gospodarczą. Fundacja prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy dla 45 podopiecznych oraz lokalny magazyn Banku Żywności, ze wsparcia którego każdego dnia korzystają osoby potrzebujące.
FOT: fundacja-ostoja.pl, inspro.org.pl

Spółdzielnia Socjalna Polifonia Projekt

Rzeszów (podkarpackie)
8. edycja - Spółdzielnia Socjalna Polifonia Projekt - kolaż

Spółdzielnia została założona z myślą o lokalnej społeczności i z potrzeby stworzenia miejsca spotkań i wsparcia inicjatyw artystycznych, którego bardzo brakowało w Rzeszowie. Spółdzielnia prowadzi Klub Muzyczny Vinyl. Budując swoją ofertę skupia się na działaniach dla ludzi, organizując wydarzenia, koncerty, spotkania podróżnicze, warsztaty, imprezy okolicznościowe, udostępniając sale prób dla młodych muzyków, zespołów i wokalistów. Organizuje też warsztaty dla dzieci ze szkół specjalnych i uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Angażuje się także w działaniach na rzecz lokalnej społeczności, regularnie uczestnicząc w imprezach plenerowych, organizowanych we współpracy w Rzeszowskim Domem Kultury.
FOT: facebook.com/pg/polifonia.project, facebook.com/pg/klubvinyl, es.rops.rzeszow.pl

Spółdzielnia Socjalna Pogłos

Warszawa (mazowieckie)
8. edycja - Spółdzielnia Socjalna Pogłos - kolaż

Pogłos to głownie wydarzenia kulturalne oraz oferta gastronomiczna. Spółdzielcy stworzyli skuteczny model funkcjonowania samofinansującego się, niezależnego dom kultury. Pogłos to miejscem społecznie zaangażowane, dające przestrzeń inicjatywom propagującym równość i walczącym o prawa człowieka i prawa zwierząt. Klub współpracuje z lokalnymi dostawcami, w ofercie ma między innymi piwa z małych, polskich browarów, wina biodynamiczne z rodzinnych winnic. Klub stara się również promować dietę roślinną, oferując wegańskie przekąski i organizując roślinne grille. Zadbano przy tym by w menu znalazł się wybór produktów, których ceny dostosowane się również do możliwości osób mniej zamożnych. Skala wydarzeń odbywających się w Klubie jest najczęściej lokalna, skierowana do osób mieszkających w Warszawie, jednak większe koncerty przyciągają także osoby z całej Polski.
FOT: facebook.com/klubpoglos

Spółdzielnia Socjalna Dobra Ekonomia

Bartoszyce (warmińsko-mazurskie)
8. edycja - Spółdzielnia Socjalna Dobra Ekonomia - kolaż

Spółdzielnia Socjalna Dobra Ekonomia, jako jedyna w Polsce oferuje usługi Mobilnego Pieca Chlebowego. W swojej ofercie ma pokazy oraz warsztaty pieczenia chleba. Według źródeł pierwsze bochenki chleba wypiekano już 10-11 tysięcy lat temu. To dowód na to, że zajmuje on specjalne miejsce w życiu ludzi i pełni nie tylko funkcję zaspokajania głodu, ale jest też ważnym elementem kultury. O tym spółdzielcy z Dobrej Ekonomii postanowili przypomnieć. Za każdym razem przywożą ze sobą nie tylko piec, ale też stoły oraz specjalne namioty i w ten sposób budują mobilną piekarnię w różnych częściach Polski, bywa też że i za granicą. Podczas pokazów każdy może zobaczyć, jak powstaje chleb, a na warsztatach upiec i zabrać do domu własnych bochenek.
FOT: facebook.com/chleb.org

Spółdzielnia Socjalna Pożytek

Tłuszcz (mazowieckie)
8. edycja - Spółdzielnia Socjalna Pożytek - kolaż

Filarem działalności przedsiębiorstwa są usługi opiekuńcze dla osób starszych, chorych i osób z niepełnosprawnościami. Spółdzielnia oprócz klasycznych usług opiekuńczych, oferuje innowacyjną na skalę Polski formę wsparcia, jaką jest teleopieka. Polega ona na zainstalowaniu w domu osoby potrzebującej specjalnego sprzętu, monitorującego jej codzienne czynności życiowe, a w razie potrzeby uruchamiającego pomoc. Spółdzielnia wypożycza także bezpłatnie specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny. Jednocześnie z sukcesem prowadzi klub dziecięcy, w którym opiekę otrzymuje obecnie piętnaścioro dzieci, w wieku od roku do trzech lat. Dodatkowo świadczymy usługi porządkowe i pielęgnacji zieleni. Niedawno poszerzyła swoją ofertę o warsztaty rękodzielnicze i produkcję mydeł glicerynowych oraz świec woskowych. Spółdzielnia zatrudnia osoby jeszcze niedawno bezrobotne, także bliskich opiekujących się na co dzień osobami z niepełnosprawnością, oferując im możliwość pracy według bardzo elastycznego grafika.
FOT: facebook.com/pg/SpoldzielniaSocjalnaPozytek

Spółdzielnia Socjalna Jasne, że alternatywa 21

Częstochowa (śląskie)
8. edycja - Spółdzielnia Socjalna Jasne, że alternatywa 21

Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że alternatywa 21”, to miejsce w którym pracę znalazły osoby z niepełnosprawnością intelektualną, związane z Fundacją Oczami Brata. W Częstochowie brakowało miejsca, w których osoby te mogłyby się rozwijać, w ramach swojej indywidualnej drogi ku samodzielności. Właśnie dlatego powstała Klubokawiarnia Alternatywa 21. W kawiarni oprócz dobrej kawy i przekąsek, jest również miejsce na działalność społeczną i kulturalną. Odbywają się tu koncerty, recitale, spotkania autorskie, wernisaże i turnieje wiedzy. Można tu też kupić rękodzieło wytworzone przez lokalnych artystów.
FOT: facebook.com/OczamiBrata, oczamibrata.pl

Galeria zdjęć z Gali 8. edycji Konkursu:

[INSERT_ELEMENTOR id="653"]

Zostańmy w kontakcie!

"*" oznacza pola wymagane

Zgoda na dane osobowe*