9. EDYCJA KONKURSU (2019 rok)
14 listopada 2019 r. poznaliśmy laureatów poszczególnych nagród, podczas uroczystej Gali Konkursu [eS] im. Jacka Kuronia. Gala odbyła się w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie.
Spośród 43 zgłoszeń i nominacji do finału 9. edycji zakwalifikowano 13 przedsiębiorstw, z czego dwa przedsiębiorstwa jako podmioty nowe, które mogły się ubiegać jedynie o nagrodę „Odkrycie Roku”.
Laureaci 9. edycji Konkursu:
NAGRODA GŁÓWNA I TYTUŁ PRZEDSIĘBIORSTWO SPOŁECZNE ROKU 2019
Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym “Siedlisko”
Firma Społeczna “Siedlisko” funkcjonuje na rynku od 1 lipca 2015 roku prowadząc działalność usługową w zakresie świadczenia całodobowej usługi opiekuńczej wobec osób starszych i przewlekle chorych oraz usługę cateringową, która stanowi podstawowy przychód firmy pokrywający wszelkie zobowiązania z tytułu prowadzonej działalności. Właścicielem przedsiębiorstwa jest Stowarzyszenie “Siedlisko”. Misją Siedliska jest podejmowanie takich działań wobec osób niepełnosprawnych intelektualnie, aby Ich życie miało osobisty i społeczny sens.
Nagrodę Główną i Tytuł Przedsiębiorstwo Społeczne Roku 2019 Rada Konkursu przyznała przedsiębiorstwu, które stworzyło wyjątkowe miejsce w swojej lokalnej społeczności. Daje godną pracę, bezpieczne miejsce i możliwość rozwoju osobom z niepełnosprawnościami oraz opiekę, rehabilitację i niepoliczalną dawkę uśmiechów seniorom i seniorkom. To dla nich wszystkich tworzy wielki, niezwykły dom – siedlisko.
CC BY-NC-SA 4.0 FISE / fot. Franek Mazur
NAGRODA POMYSŁ NA ROZWÓJ
Stowarzyszenie to miejsce DOM, które działa od 2015 roku. Misją działalności jest aktywizacja osób starszych a zwłaszcza Euro Rodziców. Prowadzi wiele agent pomocowych min. Centra Aktywnego Seniora z warsztatami dziennej terapii zajęciowej, na których powstaje słynny już Skrzat Helpik.
NAGRODA ODKRYCIE ROKU
„Leżę i Pracuję” to agencja marketingowa, która powstała po to, by dać pracę osobom z niepełnosprawnością ruchową. Powstała w 2017 roku z inicjatywy Majki Lipiak i Artura Szaflika. Dzisiaj – trzy lata po rozpoczęciu działań – zespół “Leżę i Pracuję” to 14 osób!
Zatrudnione w agencji marketingowej osoby z niepełnosprawnością w mają godną pracę, pełne prawa pracownicze i możliwość rozwijania nowych umiejętności.
HONOROWA NAGRODA SPECJALNA RADY KONKURSU
Blanka Barkan-Popowska
Rada Konkursu, po zapoznaniu się z opinią ekspertek i ekspertów, postanowiła przyznać Honorową Nagrodę Specjalną Konkursu [eS] im. Jacka Kuronia wyjątkowej osobie – prezesce Spółdzielni Socjalnej „Pożyteczni” – pani Blance Barkan-Popowskiej. Odrzuciła ona propozycję pracy w korporacji, żeby pracować w przedsiębiorstwie społecznym. I choć jak mówi: „Nigdy tak ciężko fizycznie i umysłowo nie pracowałam. Piekę ciasta, gotuję zupy. Jestem marketingowcem, PR-owcem. Pracuję często po dwanaście godzin na 1000%” to pierwsze co się u niej widzi to wielki, energetyzujący uśmiech.
NAGRODA PUBLICZNOŚCI
Zatrudniamy osoby niepełnosprawne intelektualnie, które w ramach pracowni ceramiczno-artystycznej i krawieckiej tworzą unikatowe wyroby rękodzielnicze. Praca jest dla nich formą terapii społecznej- bowiem jest to ich pierwsza praca w życiu. Nasze produkty dostępne są pod marką „toMy”.
Wszyscy finaliści 9. edycji Konkursu:
Fundacja Leny Grochowskiej
Zatrudniamy osoby niepełnosprawne intelektualnie, które w ramach pracowni ceramiczno-artystycznej i krawieckiej tworzą unikatowe wyroby rękodzielnicze. Praca jest dla nich formą terapii społecznej- bowiem jest to ich pierwsza praca w życiu. Nasze produkty dostępne są pod marką „toMy”.
Angażujemy się w różne projekty kulturalne i społeczne. W ramach repatriacji sprowadziliśmy do Polski ponad 70 Polaków z byłych republik radzieckich, którzy znaleźli w Polsce swój nowy dom. POMAGAMY NORMALNIE ŻYĆ!
Fundacja Leżę i Pracuję
Leżę i Pracuję” to agencja marketingowa, która powstała po to, by dać pracę osobom z niepełnosprawnością ruchową. Powstała w 2017 roku z inicjatywy Majki Lipiak i Artura Szaflika. Dzisiaj – dwa lata po rozpoczęciu działań – zespół “Leżę i Pracuję” to 14 osób!
Zatrudnione w agencji marketingowej osoby z niepełnosprawnością w mają godną pracę, pełne prawa pracownicze i możliwość rozwijania nowych umiejętności.
Fundacja Mamo Pracuj
Fundacja i ogólnopolski portal mamopracuj.pl powstały z potrzeby stworzenia miejsca dostępnego dla wszystkich kobiet, które chcą łączyć życie rodzinne i zawodowe. To miejsce z ofertami pracy, poradami praw., wskazówkami jak łączyć życie rodzinne i zawodowe. Portal działa od 8 lat, ma znaną i cenioną wśród mam markę. Fundacja działa od 2015 r.
Spółdzielnia Socjalna “Bon Appetit”
Spółdzielnia Socjalna „Bon Appetit” to inicjatywa osób fizycznych. Powstała w lipcu 2017 r. z połączenia pasji członków jaką jest gotowanie. Została założona przez 5 osób, którym trudno było znaleźć pracę ze względu na wiek, niepełnosprawność. Dzięki pasji założycieli i pracowników spółdzielnia chce stale rozwijać się jako przedsiębiorstwo społeczne świadczące usługi cateringowe.
Spółdzielnia Socjalna “Dobra Marka”
Spółdzielnia Socjalna „Dobra Marka” jest wzorcowym przykładem przedsiębiorstwa społecznego. Pomysłodawczyni: lokalna społeczniczka, liderka, znająca potencjał bezrobotnych w Karlinie i okolicach stworzyła podmiot dający zatrudnienie osobom wykluczonym z rynku pracy. Połączyła potencjał Gminy Karlino i Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Domacyńskiego Ośrodka Spotkań – założyciele Spółdzielni w 2018 roku.
Spółdzielnia Socjalna “Margines”
Spółdzielnia Socjalna „Margines” powstała po to, aby stworzyć miejsce pracy dla osób nieodnajdujących się w klasycznych modelach zarządzania, hierarchii i stosunku pracy.
Naszym celem, oprócz trwałego, bezpiecznego zatrudnienia oraz atrakcyjnego systemu wynagrodzeń i premii, jest wspieranie pracowników na polu relacji grupowych i osobistych.
Spółdzielnia Socjalna “MULTISERVICE”
Spółdzielnia Socjalna „MULTISERVICE” została założona przez 5 osób fizycznych w styczniu 2017 r. Od tej pory wspólnie prowadzimy działalność gospodarczą w zakresie działalności biura rachunkowego, świadczenia usług ochrony mienia (na podstawie uzyskanej Koncesji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji) oraz wynajmu urządzeń rekreacyjnych dla najmłodszych (dmuchańce i trampoliny KRAINA SŁODZIAKÓW).
Spółdzielnia Socjalna “Pożyteczni”
Klubokawiarnię Pożyteczna założyła spółdzielnia Socjalna Pożyteczni. Kawiarnia istnieje na mapie Warszawy od trzech lat. Zatrudnia 12 osób, w tym dziesięć z niepełnosprawnością intelektualną. Praca jest najlepszą formą terapii i aktywizacji społecznej dla każdego człowieka.
Spółdzielnia Socjalna NA PIĄTKĘ
Spółdzielnia Socjalna Na Piątkę mieści się w Grodzisku Wielkopolskim i została założona przez dwie osoby prawne. Naszą główną działalnością jest prowadzenie piekarnio-kawiarni przy współpracy z Piekarnią Piotr Gwóźdź, w której oprócz wyrobów piekarniczych sprzedawane są również świeżo przygotowane kanapki, naleśniki, wyciskane soki owocowe, oraz organizowanie cateringów. Za przygotowanie wszystkich produktów odpowiedzialni są zatrudnieni w Spółdzielni pracownicy z niepełnosprawnością intelektualną.
Spółdzielnia Socjalna Równość z siedzibą w Krakowie
Jesteśmy krakowską firmą cateringową, która walczy z wykluczeniem. Pokazujemy, że przy stole wszyscy jesteśmy RÓWNI. Realizujemy usługi cateringowe a w konsekwencji tworzymy nowe miejsca pracy dla osób chorujących psychicznie i bezrobotnych. Nasz cel to nie tylko zysk ekonomiczny ale również zysk społeczny.
Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym “Siedlisko”
Firma Społeczna “Siedlisko” funkcjonuje na rynku od 1 lipca 2015 roku prowadząc działalność usługową w zakresie świadczenia całodobowej usługi opiekuńczej wobec osób starszych i przewlekle chorych oraz usługę cateringową, która stanowi podstawowy przychód firmy pokrywający wszelkie zobowiązania z tytułu prowadzonej działalności. Właścicielem przedsiębiorstwa jest Stowarzyszenie “Siedlisko”.
Misją Siedliska jest podejmowanie takich działań wobec osób niepełnosprawnych intelektualnie, aby Ich życie miało osobisty i społeczny sens.
Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów “AS”
Nasze Stowarzyszenie to miejsce DOM, które działa od 2015 roku. Misją działalności jest aktywizacja osób starszych a zwłaszcza Euro Rodziców. Za cel stawiamy sobie przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i wykorzystanie potencjału seniorów w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Prowadzimy wiele agent pomocowych min. Centra Aktywnego Seniora z warsztatami dziennej terapii zajęciowej, na których powstaje słynny już Skrzat Helpik.
Zakład Aktywności Zawodowej w Siedlcach
ZAZ jest zatem typowym przedsiębiorstwem społecznym – jego cele społeczne polegające na tworzeniu miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych oraz zapewnieniu pracownikom ZAZ szans na integrację społeczną i zawodową, co osiągane jest dzięki działalności ekonomicznej. Działalność gospodarcza ZAZ służy wyłącznie do osiągania celów społecznych. Przepisy dotyczące ZAZ ograniczają możliwość podejmowania działań o charakterze rynkowym.