REGULAMIN
11. EDYCJI KONKURSU IM. JACKA KURONIA NA NAJLEPSZE PRZEDSIĘBIORSTWO SPOŁECZNE ROKU
Niniejszy Regulamin określa zasady uczestnictwa w 11. edycji Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku im. Jacka Kuronia, zwanego dalej „Konkursem”.
- Organizator Konkursu
Organizatorem Konkursu jest Fundacja Inicjatyw Społeczno- Ekonomicznych z siedzibą: ul. Now Świat 49 lok. 201, 00-042 Warszawa,(www.fise.org.pl), zwana dalej „Organizatorem”.
- Uczestnicy Konkursu
- Udział w Konkursie mogą wziąć następujące podmioty:
– organizacje pozarządowe (fundacje i stowarzyszenia) prowadzące działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
UWAGA: nie jest wystarczający zapis w statucie organizacji o możliwości prowadzenia działalności gospodarczej
UWAGA: do udziału w Konkursie nie będą przyjmowane podmioty prowadzące wyłącznie działalność odpłatną pożytku publicznego
– organizacje pozarządowe (fundacje i stowarzyszenia) prowadzące zakład aktywności zawodowej na podstawie odrębnych właściwych przepisów prawa;
– spółdzielnie pracy, spółdzielnie inwalidów i niewidomych;
– spółdzielnie socjalne osób fizycznych oraz spółdzielnie socjalne osób prawnych;
– osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, prowadzące zakład aktywności zawodowej;
– spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.
UWAGA: w Konkursie nie mogą brać udziału zakłady aktywności zawodowej prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego.
- Udział w Konkursie mogą wziąć podmioty, które są zarejestrowane od co najmniej 12 miesięcy i zamknęły co najmniej jeden rok obrotowy.
- Laureaci Nagrody Głównej nie mogą wziąć udziału w dwóch kolejnych edycjach Konkursu od wygranej edycji. Finaliści Konkursu i Laureaci pozostałych nagród mogą brać udział w kolejnej edycji Konkursu.
- Zgłoszenia do udziału w Konkursie
- Aby wziąć udział w Konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy zamieszczony na konkurs-es.pl, w terminie wskazanym w ogłoszeniu o Konkursie.
- Formularz wraz z załącznikami jest ostatecznym wnioskiem i podstawą do dokonania oceny merytorycznej aplikacji.
- Formularz należy wypełnić w języku polskim.
- Organizator może pozostawić bez dalszego biegu formularze zgłoszeniowe wypełnione niezgodnie z regulaminem, nieprawidłowo, niekompletnie, wysłane po terminie lub zawierające dane nieprawdziwe.
- Nominacja do udziału w Konkursie
- Do udziału w Konkursie można nominować podmioty wymienione w Rozdziale II niniejszego Regulaminu.
- Nominacje mogą zgłosić osoby fizyczne, osoby prawne, instytucje gospodarcze, jednostki organizacyjne (także samorządowe) oraz wszelkie inne podmioty działające zgodnie z polskim prawem.
- Aby nominować podmiot do udział w Konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy zamieszczony na konkurs-es.pl, w terminie wskazanym w ogłoszeniu o Konkursie.
- Nominujący ma obowiązek poinformować o tym osoby uprawnione do składania oświadczeń woli po stronie nominowanego przedsiębiorstwa i uzyskać ich zgodę, co nominujący potwierdza stosownym oświadczeniem, będącym częścią formularza zgłoszeniowego.
- Formularz wraz z załącznikami jest ostatecznym wnioskiem i podstawą do dokonania oceny merytorycznej aplikacji.
- Formularz należy wypełnić w języku polskim.
- Organizator może pozostawić bez dalszego biegu formularze zgłoszeniowe wypełnione niezgodnie z regulaminem, nieprawidłowo, niekompletnie, wysłane po terminie lub zawierające dane nieprawdziwe.
- Przyjęcie zgłoszenia/nominacji
W momencie przesłanie do Organizatora Konkursu kompletnego i zgodnego z Regulaminem formularza zgłoszeniowego podmiot zgłaszający się/nominowany otrzymuje status Uczestnika Konkursu.
- Ocena formalna
- Oceny formalnej dokonuje Organizator Konkursu.
- Formularze, które przejdą pozytywnie etap oceny formalnej, zostaną przekazane ekspertom Konkursu.
- Organizator zastrzega sobie prawo preselekcji formularzy zgłoszeniowych przed przekazaniem ich ekspertom, w przypadku dużej liczby zgłoszeń/nominacji.
- I etap oceny merytorycznej
- Oceny merytorycznej Uczestników Konkursu dokonają eksperci społeczni i ekonomiczni, przedstawiciele środowisk organizacji społecznych i biznesu, którzy legitymują się odpowiednią wiedzą i doświadczeniem z dziedziny ekonomii społecznej, powoływani przez Organizatora.
- Liczba ekspertów w zespole uzależniona jest od liczby zgłoszeń do udziału w Konkursie w danym roku.
- Ekspert społeczny może się skontaktować z Uczestnikiem Konkursu w celu zebrania dodatkowych informacji o Uczestniku Konkursu oraz dokonania na tej podstawie oceny społecznych aspektów jego funkcjonowania.
- Eksperci ekonomiczni dokonają oceny kondycji ekonomicznej Uczestników Konkursu na podstawie dokumentów finansowych stanowiących załączniki do formularza zgłoszeniowego.
- Eksperci zobowiązują się do zachowania tajemnicy co do informacji zdobytych w toku prac zespołu poprzez podpisanie Oświadczenia o poufności i bezstronności.
- Stanowisko Ekspertów wyrażone będzie w formie rekomendacji odrębnych dla każdego Uczestnika Konkursu.
- Dziesięć najwyżej ocenionych przez ekspertów Uczestników Konkursu zakwalifikuje się II etapu Konkursu i otrzyma status Finalisty Konkursu.
- Organizator zastrzega sobie prawo zakwalifikowania do II etapu Konkursu więcej niż dziesięciu Uczestników Konkursu.
- Lista Finalistów Konkursu jest przyjmowana wspólnie przez Zespołu Ekspertek i Ekspertów i Organizatora po zakończeniu ocen i sporządzeniu rekomendacji.
- II etap oceny merytorycznej
- U każdego z Finalistów Konkursu odbędzie się wizyta studyjna. Będzie ona służyć pozyskaniu informacji umożliwiających ostateczną ocenę aspektów społecznych działalności podmiotu (Finalisty).
- Po wizycie studyjnej eksperci ekonomiczni dokonają drugiej oceny kondycji ekonomicznej Finalistów na podstawie wywiadu i dokumentów finansowych, za ostatni zamknięty rok obrotowy.
- Wybór Laureatów
- Wyboru Laureatów dokona Rada Konkursu po zapoznaniu się się z formularzami zgłoszeniowymi, ocenami ekspertów (I etap oceny merytorycznej) oraz wnioskami z wizyt studyjnych (II etap oceny merytorycznej). Od decyzji Rady Konkursu nie ma odwołania.
- W skład Rady Konkursu powołanej przez Organizatora, wchodzą autorytety z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego, naukowego i politycznego, które kierując się najlepszą wiedzą, promują ideę przedsiębiorczości społecznej.
- Funkcję Przewodniczącego Rady Konkursu pełni przedstawiciel Stałej Konferencji Ekonomii Społecznej, patrona merytorycznego Konkursu.
- Przed pierwszym posiedzeniem Rady Konkursu jej członkowie:
- zapoznają się z Regulaminem Rady Konkursu.
- zobowiązują się do zachowania tajemnicy co do informacji zdobytych w toku prac Rady Konkursu poprzez podpisanie Oświadczenia o poufności i bezstronności.
- Przed obradami Rady Konkursu, jej członkowie otrzymują listę rekomendacji ekspertów oraz dokumentację przedsiębiorstw startujących w Konkursie.
- Rada Konkursu podejmuje ostateczną decyzję o wyłonieniu laureatów Konkursu.
- Członkowie Rady Konkursu wskazują laureatów Konkursu w toku dyskusji i na podstawie głosowania bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej 2/3 składu Rady. W przypadku równej liczby głosów, decydujący jest głos Przewodniczącego Rady.
- Nad prawidłowością przeprowadzenia głosowania czuwa Sekretarz Rady – przedstawiciel Organizatora, który bezpośrednio po głosowaniu zlicza głosy i opracowuje listę laureatów Konkursu.
- Członkowie Rady Konkursu głosują osobiście.
- Z obrad Rady Konkursu sporządzany jest protokół zawierający listę przedsiębiorstw, które zwyciężyły w Konkursie.
- Rada Konkursu podejmie decyzję rozstrzygającą wyniki Konkursu najpóźniej do 4 listopada 2022 r.
- Ogłoszenie wyników Konkursu
- Oficjalne ogłoszenie wyników Konkursu odbędzie się podczas organizowanej corocznie gali Konkursu.
- Tytuł „Przedsiębiorstwa Społecznego Roku” przyznawany jest za dany rok, z oznaczeniem daty przyznania.
- Nagrody
- Ustala się nagrody finansowe, których wartość oraz merytoryczne uzasadnienie podane jest na stronie internetowej Konkursu konkurs-es.pl nie później niż w dniu ogłoszenia naboru wniosków do każdej kolejnej edycji.
- O przyznaniu nagród finansowych decyduje Rada Konkursu.
- PwC może przyznać w Konkursie nagrodę niefinansową w postaci merytorycznego wsparcia wybranych przedsiębiorstw społecznych – finalistów Konkursu.
- Organizator Konkursu zastrzega sobie prawo do odstąpienia od przyznania danej Nagrody w przypadku uznania przez Radę Konkursu, że żaden z uczestników Konkursu nie zasługuje na przyznanie danej Nagrody. W przypadku nieprzyznania danej Nagrody, Rada Konkursu może zaproponować zwiększenie wysokości innych Nagród.
- Ustala się „Nagrodę publiczności”, przyznawaną na podstawie internetowego plebiscytu, przeprowadzonego na stronie Konkursu: konkurs-es.pl.
- Rada Konkursu może przyznać nagrodę specjalną.
- Przedsiębiorstwo działające krócej niż jeden okres sprawozdawczy może otrzymać wyłącznie nagrodę „Odkrycie Roku” i „Nagrodę Publiczności”.
- Normy etyczne pracy ekspertów i Rady Konkursu
- Eksperci i Członkowie Rada Konkursu działają w sposób niezawisły. Są powołani do rozstrzygnięć merytorycznych.
- Przy wydawaniu ocen eksperci lub Rada Konkursu nie mogą ulegać jakimkolwiek wpływom lub sugestiom zewnętrznym.
- Eksperci, którzy są aktualnie zatrudnieni w przedsiębiorstwie, które startuje w Konkursie nie mogą brać udziału w ich ocenie.
- Eksperci lub Członkowie Rady Konkursu mają obowiązek wycofać się z udziału w pracach, gdy zachodzą okoliczności uniemożliwiające dokonania właściwej oceny lub mogące podważyć bezstronność jego oceny.
- Eksperci lub Członkowie Rady nie mogą, bez wcześniejszego uzgodnienia z Organizatorem, dla uzyskania dodatkowych informacji lub wyjaśnień osobiście kontaktować się z przedsiębiorstwami startującymi w Konkursie, z wyłączeniem bezpośredniej wizytacji przedsiębiorstwa, uzgodnionej z Organizatorem.
- Dane osobowe
- Formularz zgłoszeniowy wraz z załącznikami są przechowywane przez Organizatora – Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, która jest administratorem danych osobowych zawartych w tych dokumentach.
- Dane osobowe będą przetwarzane jedynie w celu realizacji Konkursu na zasadach określonych w Regulaminie.
- Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanego wyżej celu.
- Każda osoba, której dane są przetwarzane ma w każdym momencie prawo dostępu do treści danych osobowych oraz ich zmiany i poprawiania.
- Formularze zgłoszeniowe przedsiębiorstw społecznych są przekazywane wyłącznie członkom zespołu ekspertów i Radzie Konkursu w celu przeprowadzenia oceny merytorycznej i wyłonienia Finalistów i Laureatów Konkursu.
- Członkowie zespołu ekspertów i Rady Konkursu przed przystąpieniem do oceny formularzy zgłoszeniowych i zawartych w nich danych podpisują oświadczenie o poufności i bezstronności.
- Postanowienia końcowe
- Organizator zastrzega sobie prawo jednostronnej zmiany Regulaminu. Zmiany te nie będą naruszały praw nabytych Uczestnika Konkursu Aktualna wersja Regulaminu będzie dostępna w siedzibie Organizatora i opublikowana na stronie internetowej konkurs-es.pl.
- W sytuacjach nieuregulowanych w Regulaminie decyzje podejmuje Organizator.