Regulamin Konkursu [eS[ im. Jacka Kuronia

REGULAMIN

13. EDYCJI KONKURSU NA NAJLEPSZE PRZEDSIĘBIORSTWO SPOŁECZNE ROKU IM. JACKA KURONIA

Niniejszy Regulamin określa zasady uczestnictwa w Konkursie na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku im. Jacka Kuronia, zwanego dalej „Konkursem”.

1. Organizator Konkursu

 

  1. Organizatorem Konkursu jest – zwana dalej „Organizatorem”:

Fundacja Inicjatyw Społeczno- Ekonomicznych z siedzibą: ul. Nowy Świat 49 lok. 201, 00-042 Warszawa, (www.fise.org.pl),

  1. Partnerem Strategicznym Konkursu jest Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych TISE SA z siedzibą: ul. Okopowa 56, 01-042 Warszawa, (tise.pl).

 

2. Uczestnicy Konkursu

  1. Udział w Konkursie mogą wziąć następujące podmioty:
  • organizacje pozarządowe (fundacje i stowarzyszenia) prowadzące działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

UWAGA: nie jest wystarczający zapis w statucie organizacji o możliwości prowadzenia działalności gospodarczej

UWAGA: do udziału w Konkursie nie będą przyjmowane podmioty prowadzące wyłącznie działalność odpłatną pożytku publicznego

  • organizacje pozarządowe (fundacje i stowarzyszenia) prowadzące zakład aktywności zawodowej na podstawie odrębnych właściwych przepisów prawa;
  • spółdzielnie pracy, spółdzielnie inwalidów i niewidomych;
  • spółdzielnie socjalne osób fizycznych oraz spółdzielnie socjalne osób prawnych;
  • osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, prowadzące zakład aktywności zawodowej;
  • spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

UWAGA: w Konkursie nie mogą brać udziału zakłady aktywności zawodowej prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego.

  1. Udział w Konkursie mogą wziąć podmioty, które są zarejestrowane od co najmniej 24 miesięcy i zamknęły co najmniej dwa lata obrotowe.
     
  2. Laureaci Nagrody Głównej nie mogą wziąć udziału w dwóch kolejnych edycjach Konkursu od wygranej edycji. Finaliści Konkursu i Laureaci pozostałych nagród mogą brać udział w kolejnej edycji Konkursu.

 

3. Zgłoszenia do udziału w Konkursie

  1. Aby wziąć udział w Konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy zamieszczony na konkurs-es.pl, w terminie wskazanym w ogłoszeniu o Konkursie.
  2. Formularz wraz z załącznikami jest ostatecznym wnioskiem i podstawą do dokonania oceny merytorycznej aplikacji.
  3. Formularz należy wypełnić w języku polskim.
  4. Organizator może pozostawić bez dalszego biegu formularze zgłoszeniowe wypełnione niezgodnie z regulaminem, nieprawidłowo, niekompletnie, wysłane po terminie lub zawierające dane nieprawdziwe. Przyczyna odrzucenia zgłoszenia jest podawana na wniosek.

 

4. Nominacja do udziału w Konkursie

Nie jest możliwe przesłanie zgłoszenia w imieniu przedsiębiorstwa lub jako nominacja do udziału w Konkursie.

 

5. Przyjęcie zgłoszenia

W momencie przesłania do Organizatora Konkursu kompletnego i zgodnego z Regulaminem formularza zgłoszeniowego podmiot zgłaszający się otrzymuje status Uczestnika Konkursu.

 

6. Ocena formalna

  1. Oceny formalnej dokonuje Organizator Konkursu.
  2. Formularze, które przejdą pozytywnie etap oceny formalnej zostaną przekazane ekspertom Konkursu.
  3. W przypadku dużej liczby zgłoszeń, Organizator, zanim przekaże wnioski do oceny przez ekspertki i ekspertów, zastrzega sobie prawo dokonania preselekcji formularzy zgłoszeniowych.

 

A. I etap oceny merytorycznej 

  1. Oceny merytorycznej Uczestników Konkursu dokonają eksperci społeczni i ekonomiczni, przedstawiciele środowisk organizacji społecznych i biznesu, którzy legitymują się odpowiednią wiedzą i doświadczeniem z dziedziny ekonomii społecznej, powoływani przez Organizatora.
  2. Liczba ekspertów w zespole uzależniona jest od liczby zgłoszeń Uczestników do udziału w Konkursie w danym roku.
  3. Ekspertka lub ekspert może się skontaktować z Uczestnikiem Konkursu w celu zebrania dodatkowych informacji o Uczestniku Konkursu oraz dokonania na tej podstawie oceny jego funkcjonowania.
  4. Ekspertki i eksperci dokonają oceny kondycji ekonomicznej Uczestników Konkursu na podstawie dokumentów finansowych stanowiących załączniki do formularza zgłoszeniowego.
  5. Ocena społeczna i ekonomiczna na I etapie oceny jest dokonywana łącznie.
  6. W wyniku oceny I etapu Uczestnik Konkursu może uzyskać maksymalnie 100 punktów. Maksymalnie 50 punktów w ramach oceny aspektów finansowych i maksymalnie 50 punktów oceny społecznej.
  7. Eksperci zobowiązują się do zachowania tajemnicy co do informacji zdobytych w toku prac zespołu poprzez podpisanie Oświadczenia o poufności i bezstronności.
  8. Przekazanie ocen I etapu odbywa się na spotkaniu wszystkich oceniających ekspertów i ekspertek.
  9. Na spotkaniu ekspertek i ekspertów – w wyniku głosowania przeprowadzonego w kolejności najwyższych średnich ocen – wybierane jest od ośmiu do dziesięciu przedsiębiorstw, które przechodzą do II etapu Konkursu i otrzymują status Finalisty Konkursu.
  10. Organizator zastrzega sobie prawo zakwalifikowania do II etapu Konkursu więcej niż wskazaną w pkt.9 liczbę Uczestników Konkursu.

B. II etap oceny merytorycznej

  1. U każdego z Finalistów Konkursu odbędzie się wizyta studyjna. Będzie ona służyć pozyskaniu informacji umożliwiających ostateczną ocenę w szczególności aspektów społecznych działalności podmiotu (Finalisty).
  2. Niezależnie od oceny społecznej przeprowadzona jest ocena ekonomiczna przez ekspertkę lub eksperta, którzy specjalizują się w tematyce ekonomicznej. Ocena ekonomiczna Finalistów odbywa się na podstawie przesłanych dokumentów finansowych, w szczególności za ostatni zamknięty rok obrotowy.
  3. Ekspertka lub ekspert ekonomiczny może uczestniczyć w wizycie studyjnej, o której mowa w punkcie 1.

 

7. Wybór Laureatów

  1. Wyboru Laureatów dokona Rada Konkursu po zapoznaniu się z formularzami zgłoszeniowymi oraz raportem z ocen, na które składają się: oceny ekspertów (I etap oceny merytorycznej), wnioski z wizyt studyjnych (II etap oceny merytorycznej) oraz ocena i analiza sprawozdań finansowych. Od decyzji Rady Konkursu nie ma odwołania.
  2. W skład Rady Konkursu powołanej przez Organizatora, wchodzą autorytety z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego, naukowego i politycznego, które kierując się najlepszą wiedzą, promują ideę przedsiębiorczości społecznej.
  3. Jedno miejsce w Radzie Konkursu przypada na okres dwóch lat przedstawicielowi lub przedstawicielce laureata Nagrody Głównej.
  4. Funkcję Przewodniczącego Rady Konkursu pełni przedstawiciel Stałej Konferencji Ekonomii Społecznej, patrona merytorycznego Konkursu.
  5. Przed pierwszym posiedzeniem Rady Konkursu jej członkowie:
    1. zapoznają się z Regulaminem Rady Konkursu.
    2. zobowiązują się do zachowania tajemnicy co do informacji zdobytych w toku prac Rady Konkursu poprzez podpisanie Oświadczenia o poufności i bezstronności.
  6. Przed obradami Rady Konkursu, jej członkowie otrzymują raport, o którym mowa w punkcie 1.
  7. Rada Konkursu podejmuje ostateczną decyzję o wyłonieniu laureatów Konkursu.
  8. Członkowie Rady Konkursu wskazują laureatów Konkursu w toku dyskusji i na podstawie głosowania bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej 80% składu Rady. W przypadku równej liczby głosów, decydujący jest głos Przewodniczącego Rady.
  9. Nad prawidłowością przeprowadzenia głosowania czuwa sekretarz Rady – przedstawiciel Organizatora, który bezpośrednio po głosowaniu zlicza głosy i opracowuje listę laureatów Konkursu.
  • Członkowie Rady Konkursu głosują osobiście.
  1. Z obrad Rady Konkursu sporządzany jest protokół zawierający listę przedsiębiorstw, które zwyciężyły w Konkursie.
  2. Rada Konkursu podejmie decyzję rozstrzygającą wyniki Konkursu najpóźniej do 5 listopada 2024 r.

 

8. Ogłoszenie wyników Konkursu

  1. Oficjalne ogłoszenie wyników Konkursu odbędzie się podczas organizowanej corocznie gali Konkursu.
  2. Tytuł „Przedsiębiorstwa Społecznego Roku” przyznawany jest za dany rok, z oznaczeniem daty przyznania.

 

9. Nagrody

  1. Ustala się nagrody finansowe, których typ i wartość podane są na stronie internetowej Konkursu konkurs-es.pl nie później niż w dniu zakończenia naboru wniosków.
  2. O przyznaniu nagród finansowych decyduje Rada Konkursu.
  3. Organizator Konkursu zastrzega sobie prawo do odstąpienia od przyznania danej Nagrody w przypadku uznania przez Radę Konkursu, że żaden z uczestników Konkursu nie zasługuje na przyznanie danej Nagrody. W przypadku nieprzyznania danej Nagrody, Rada Konkursu może zaproponować zwiększenie wysokości innych Nagród.
  4. Decyzją Organizatora możliwe jest przyznanie „Nagrody publiczności”, przyznawanej na podstawie internetowego plebiscytu, przeprowadzonego na stronie Konkursu: konkurs-es.pl. Decyzja ta jest ogłaszana najpóźniej w dniu ogłoszenia Finalistów Konkursu.
  5. Rada Konkursu może przyznać nagrodę specjalną lub wyróżnienie honorowe.

 

10. Normy etyczne pracy ekspertów i Rady Konkursu

 

  1. Eksperci i Członkowie Rady Konkursu działają w sposób niezawisły. Są powołani do rozstrzygnięć merytorycznych.
  2. Przy wydawaniu ocen eksperci lub Rada Konkursu nie mogą ulegać jakimkolwiek wpływom lub sugestiom zewnętrznym.
  3. Eksperci, którzy są aktualnie zatrudnieni w przedsiębiorstwie, które startuje w Konkursie nie mogą brać udziału w ich ocenie.
  4. Eksperci lub Członkowie Rady Konkursu mają obowiązek wycofać się z udziału w pracach, gdy zachodzą okoliczności uniemożliwiające dokonania właściwej oceny lub mogące podważyć bezstronność jego oceny.
  5. Członkowie Rady nie mogą, bez wcześniejszego uzgodnienia z Organizatorem, dla uzyskania dodatkowych informacji lub wyjaśnień osobiście kontaktować się z przedsiębiorstwami startującymi w Konkursie, z wyłączeniem bezpośredniej wizytacji przedsiębiorstwa, uzgodnionej z Organizatorem.

 

11. Dane osobowe

  1. Formularz zgłoszeniowy wraz z załącznikami są przechowywane przez Organizatora – Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, która jest administratorem danych osobowych zawartych w tych dokumentach.
  2. Dane osobowe będą przetwarzane jedynie w celu realizacji Konkursu na zasadach określonych w Regulaminie.
  3. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji wskazanego wyżej celu.
  4. Każda osoba, której dane są przetwarzane ma w każdym momencie prawo dostępu do treści danych osobowych oraz ich zmiany i poprawiania.
  5. Formularze zgłoszeniowe przedsiębiorstw społecznych są przekazywane wyłącznie Organizatorowi – TISE, członkom zespołu ekspertów i Radzie Konkursu w celu przeprowadzenia oceny merytorycznej i wyłonienia Finalistów i Laureatów Konkursu.
  6. Członkowie zespołu ekspertów i Rady Konkursu przed przystąpieniem do oceny formularzy zgłoszeniowych i zawartych w nich danych podpisują oświadczenie o poufności i bezstronności.

 

12. Postanowienia końcowe

  1. Organizator zastrzega sobie prawo jednostronnej zmiany Regulaminu. Zmiany te nie będą naruszały praw nabytych Uczestnika Konkursu Aktualna wersja Regulaminu będzie dostępna na stronie internetowej konkurs-es.pl.
  2. W sytuacjach nieuregulowanych w Regulaminie decyzje podejmuje Organizator.

 

ORGANIZATOR

PARTNERZY

Zostańmy w kontakcie!

"*" oznacza pola wymagane

Zgoda na dane osobowe*